Graze Snack Delivery Box: A Review

I love snacking. Boy, I can I snack. I snack when I’m hungry, I snack in between meals, I snack on journeys, I snack when I’m sad, I snack doing nothing….
Basically, it’s not often you see me without any food (I think its the result of being the daughter of a cook!) There was always food in my house, and that’s something I’ve carried on now I’m older.

Unfortunately, it seems the snacks I usually stock up on in my cupboards are pretty unhealthy so I decided it would be best if I opted for an easy way of getting healthier snacks. Now, most healthy snacks are ridiculously expensive for what you get (you know who you are, Bounce Balls at £2.99 each!) After researching I discovered the easiest way to get some healthy snacks was by ordering a delivery box. There were loads on the market, but for my first time I decided to go with Graze as they had an amazing reputation, I always got them free first box offers and there products always look so yummy in WH Smith.And so with that I ordered my first box. I’m not gonna lie to you guys, I was a bit pissed off as it turned out my first box wasn’t free but in fact it would be my third box free. Anyway, I’ve getting the boxes delivered for around four weeks now and I do kind of have mixed feelings about them. I’ve been ordering the light box which contains snacks under 150 calories and most of the snacks are pretty great, healthy chocolate brownies, tasty nuts, pretzel mix, etc…



A brilliant thing about the boxes is that you can tell Graze what products you ‘rate’ and what products you ‘slate’ when they’re putting together your’s. However, It doesn’t go all the way to allow you to choose directly yourself the four snacks that go into your box but i guess the whole point is to try new things that you never thought of before. Some of the snacks I informed them I didn’t like did end up in my box which peeved me a bit. As did them constantly emailing me asking if I would ‘rate’ and ‘slate’ the snacks again online, it kinda reminded me of a needy puppy. All in all, the snacks were great but if I’m honest paying £3.99 a week for just four snacks was ridiculous, I think i’ll stick to buying them at WH Smith’s next time..

Advertisements

Author: Chelsea Thompson

Scriptwriter and Stand Up. A recovering chocoholic who is trying to maintain a balanced lifestyle whilst putting on make up and travelling around a bit!!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s